Jak stworzyć dobre małżeństwo

Świetne małżeństwo nie wydarza się tak po prostu

Każdy długoletni związek i każde “dobrze funkcjonujące” małżeństwo jest utwierdzone na solidnych fundamentach, które to wszystko trzymają w ryzach, nie dopuszczając do upadku. Twój związek, małżeństwo musi być w stanie przetrwać różne kryzysowe sytuacje, kłótnie, dłuższe lub krótsze rozstania, wyjazdy, bo prędzej czy później takie kryzysy przyjdą i lepiej je zniesiesz, gdy zdasz sobie z tego sprawę i będziesz choć trochę na nie przygotowana.

Rytuały i rutyna to nie są złe rzeczy

W związku ważne są rytuały i rutyna, ale też spontaniczność i trochę kreatywności. Żaden związek, żadne małżeństwo nie przetrwa bez zaangażowania z obu stron. Choćbym nie wiem, jak byś się starała, robiła wszystko, co możesz, stawała na rzęsach czy głowie, ale wszystkie te działania będą jak rzucanie grochem o ścianę to i tak nic z tego nie będzie. Druga strona musi wykazywać choćby minimum zaangażowania. Może to być na początek choćby wyrażenie chęci pracowania nad związkiem.

Związek to ciągła praca, praca i jeszcze raz cierpliwość. Cierpliwość, ponieważ to praca jest bardzo rozłożona w czasie i nie widać efektów od razu.

Zapytasz pewnie: ok, to jak w takim razie pracować nad związkiem?

Jak w każdej pracy są zadania i obowiązki — w związku również. I jest tego mnóstwo. Pierwsze zadanie: rozmowa. Trzeba bardzo dużo ze sobą rozmawiać. O wszystkim. O głupotkach, ale też o ważnych sprawach. Przede wszystkim o ważnych sprawach. O wspólnych decyzjach. O planach, oczekiwaniach Twoich wyobrażeniach o czymś. O tym, co myślisz. O tym, jakie masz zdanie na jakiś temat i wysłuchaniu, jakie zdanie ma Twój partner czy partnerka. O jego planach, jego wyobrażeniach, marzeniach, o tym, co chce, a czego nie chce. O tym, jak każdy z was wyobraża sobie wasza wspólną przyszłość. O tym czy kiedyś w przyszłości chcecie mieć dzieci, czy chcielibyście mieć jakieś zwierzęta.

Para trzymająca się za ręce na drodze

Dużo rozmawiajcie!

Także o krótkich planach typu, co będziecie robić w przyszłym tygodniu, co robicie na obiad? Może jedno z was ma zaplanowany wyjazd. Częste rozmowy i aktualizowanie oczekiwań i informacji z obu stron zaoszczędzi Tobie i partnerowi wielu frustracji i rozczarowań.

Idealny związek nie istnieje!

Porzuć tą wykreowaną sztucznie wizję, że związek to motyle w brzuchu, śniadania do łóżka, prezenty bez okazji i niekończąca się fala szczęścia. Nawet jeśli tak jest to jedynie na początku związku, kiedy jesteśmy w sobie zakochani po uszy, hormony buzują i przejmują panowanie nad umysłem.

Później powolutku i niepostrzeżenie wkrada się życie, rutyna, codzienne obowiązki i zobowiązania, gorsze czy lepsze dni, nasze własne konteksty, rodzina, która cały czas czegoś od nas chce, przyjaciele, których przyzwyczailiśmy do regularnych spotkań itp.

Związek to ciągła praca!

Związek to ciągłe wyrywanie się z autopilota, ciągłe wychwytywanie błędów, niedopowiedzeń, niejasności i naprawianie ich, to dbanie o siebie nawzajem, ale też dbanie o siebie samych, to dawanie i wkładanie tego, co mamy. To wszystko wymaga czasu, cierpliwości i poświęcenia.

Nie ma tu żadnej drogi na skróty

One nie zaprowadzą Cię do trwałego i zgodnego związku przynoszącego radość. Zastanów się, co trzyma lub co Twoim zdaniem powinno trzymać w ryzach Twój związek. Pomyśl, w jakich momentach “rzucasz grochem o ścianę” w kółko kłócąc się o to samo i ciągle wkurzając się na partnera czy partnerkę o to samo. To są obszary, które wymagają w Twoim związku pracy nad tym, przyjrzenia się co takiego wtedy się dzieje i dlaczego to się dzieje — rozmowy o tym!


Jaki Twoim zdaniem jest klucz to stworzenia dobrego związku? Jak pracujesz nad swoją relacją z partnerem? Daj znać w komentarzach poniżej. Jestem bardzo ciekawa.

Dodaj komentarz