Ja, Ty, My. Jak zachować niezależność w związku

Jak nie zwariować w związku?

Gdy dorastasz, ze wszystkich stron dochodzą do Ciebie głosy, że trzeba w życiu znaleźć kogoś, z kim się zwiążesz i założysz rodzinę. Rodzice, ciotki i babcie wypytują, czy już kogoś masz i kiedy przedstawisz im swoją drugą połówkę. Jednak, gdy już to nastąpi, nikt nie mówi: co dalej. Jak być szczęśliwym w związku? Jak nie zatracić siebie? I jak w tym wszystkim nie zwariować?

Bardzo dużo schematów zachowań wynosimy z domu, obserwując swoich rodziców. Jeżeli np. Twoja mama całkowicie poświęciła się dla małżeństwa możliwe, że Ty też będziesz miała do tego skłonności. Mimochodem powielasz te same zachowania wdrukowane Ci w dzieciństwie przez rodzinę. Jednak powielanie tych schematów może prowadzić to pretensji, że poświęciło się wszystko, zapomniało o sobie na rzecz rodziny. Z biegiem lat nasila to frustrację i chęć wyrwania się z tego schematu.

Miej zajęcie, które będzie tylko Twoje.

Własne zajęcie, hobby, pielęgnowanie swoich zainteresowań, dbanie o samorozwój, poszukiwanie siebie i wsłuchiwanie się w swoje potrzeby. Dzięki temu zadbasz o swoje wyjątkowe cechy o swoją indywidualność i poczucie równowagi. Mając swoje zajęcia, cały czas jesteście z partnerem dla siebie nawzajem interesujący. Możecie opowiadać o tym, co robiliście, jak wam poszło, co wam to daje, jakie emocje wywołuje. Gdy dzielicie się wzajemnie swoimi wrażeniami i przeżyciami, to scala związek, sprzyja dyskusjom, podsyca ciekawość drugiej osoby. Czas spędzony osobno paradoksalnie umocni was w waszej relacji.

Nie musicie wszystkiego robić razem.

Bycie w związku nie oznacza rezygnacji ze swoich pasji, zainteresowań i całkowitego zaangażowania kosztem nas samych. Zwłaszcza wtedy, gdy Twój partner nie dzieli z Tobą tych samych zainteresowań. To jest przestrzeń, w której powinnaś rozwijać się samodzielnie. Dla przykładu, gdy Ty chcesz iść na naukę tańca, ale Twój chłopak nie, to idź sama na zajęcia, on w tym czasie nich idzie na siłownię, jeśli to lubi. Spotkacie się po zajęciach i opowiecie swoje wrażenia. Nie wyciągaj partnera na siłę, jeśli woli zostać w domu. Zaakceptuj to, że on nie chce wyjść i ma do tego prawo. A Ty masz prawo wyjść i robić to, co daje Ci radość. Wyjdź, nawet jeśli masz poczucie, że zostawiasz swoją drugą połówkę samą w domu. Jeśli Twój partner źle się z tym poczuje, to w końcu zaproponuje jakieś zajęcie dla was obu.

Dziewczyna czytająca książkę w wannie

Poświęcaj czas dla siebie.

To nie musi być dużo. Chwila dla siebie z książką. Wyjście do kosmetyczki. Spacer po parku czy lesie. Wypad na miasto. Kąpiel z bąbelkami. Cokolwiek co da Ci odetchnąć i odpocząć. Doceniaj siebie i to, co masz. Pomyśl o sobie. Czy jesteś szczęśliwa? Gdy będziesz silniejsza jako jednostka, będziesz też w stanie zbudować lepszy i trwalszy związek ze swoim partnerem.

Wróć do starych zainteresowań.

Tracąc poczucie swojej indywidualności, zacierają się granice, gdzie jesteś jeszcze Ty, a gdzie zaczyna się Twój partner czy partnerka. Przestajesz dostrzegać jak mało czasu i uwagi poświęcasz dla siebie. Zapominasz, że kiedyś chodziłaś na siłownie, basen, spotykałaś się ze znajomymi częściej niż raz na pół roku. A może kiedyś robiłaś domowe SPA od czasu do czasu, lubiłaś kolorować, poczytać książkę przygryzając ciastkami, słuchać głośno muzyki i do niej tańczyć. Wróć do tego, co kiedyś lubiłaś robić. Przypomnij sobie, co sprawia Ci przyjemność, a dawno tego nie robiłaś?

Nikt nie powiedział, że to będzie łatwe.

I wiem z własnego doświadczenia, że to nie jest łatwe. Ja i mój mąż jesteśmy introwertykami. Dużo bardziej wolimy zostać w domowym, bezpiecznym zaciszu, dużo rzeczy robimy razem. Często wyjście samemu, gdy druga osoba zostaje w domu to dla mnie wyjście ze swojej strefy komfortu. Jestem rozdarta, bo czuję, że to jest dobre dla nas obu, ale jednocześnie nie chcę rezygnować z poczucia bliskości i bezpieczeństwa, jakie daje mi przebywanie razem z nim.

Dziewczyna patrząca na góry

Masz czasem tak, że gdy przez dłuższy czas przebywasz razem z chłopakiem i wszystko robicie razem, to zaczynacie się wzajemnie na siebie wkurzać? Czepiacie się o głupoty, denerwuje Cię, cokolwiek on zrobi i chciałabyś zamknąć się w innym pokoju, by być sama? Tak się dzieje, gdy spędzacie zbyt dużo czasu razem. Obydwoje potrzebujecie trochę swobody i nabrania dystansu.

Pozól sobie na tęsknotę.

Daj sobie przyzwolenie, by zatęsknić za chłopakiem i by on też zatęsknił za Tobą. Odpocznijcie od siebie od czasu do czasu. Nie angażuj w to za dużo emocji. Wytłumacz chłopakowi na spokojnie, że chcesz po prostu trochę więcej czasu dla siebie. Jeśli powiesz mu to zbyt gwałtownie, może się poczuć odrzucony.

Tęsknota wiąże się z odczuwaniem dwóch uczuć: poczucia braku oraz poczucia więzi. Wskazuje na osoby, sytuacje czy czynności, które są dla nas szczególnie ważne. To wyznacznik tego, co byś chciała i do czego powinnaś dążyć. To uczucie pozwala bardziej docenić drugą osobę.

To, że za kimś tęsknisz, świadczy o tym, że kochasz tę osobę, że odczuwasz potrzebę spędzania z nią czasu. Zwraca Twoją uwagę na to, co masz, co daje Ci relacja z partnerem, co przestałaś zauważać w codziennych obowiązkach i rutynie.


Jak jest u Ciebie? Wychodzisz czasem sama? Jak często robisz coś, co sprawia Ci przyjemność? Jak często robisz coś tylko dla siebie? Daj znać w komentarzach pod postem. Jestem bardzo ciekawa.

Dodaj komentarz