Oczekiwania

Jakie masz oczekiwania wobec faceta?

W każdym związku zdarza się wiele konfliktów i niedomówień. Żaden związek nie jest idealny. Mam wrażenie, że większość tych konfliktów spowodowana jest naszymi oczekiwaniami. Niestety ta kwestia częściej dotyczy nas — kobiet. Mamy większe tendencje do ustalania sobie w głowie dużych oczekiwań wobec wielu spraw. Często dzieje się to nieświadomie.

Tworzymy oczekiwania w różnych sytuacjach. Gdy jedziemy wspólnie odwiedzić rodzinę, idziemy na randkę, spotykamy się ze znajomymi, ale również przy obowiązkach domowych. Oczekujemy, że mąż będzie pomagał nam w ogarnianiu domu, pomoże z obiadem czy że przyniesie czasem kwiaty bez okazji.

Nie zliczę, ile razy zdarzyło mi się, że chciałam, by mój mąż coś zrobił, ale nie mówiłam mu tego. Czekałam, aż sam to zrobi. Czasem zostawiałam mu jakieś wskazówki np. w postaci miski z praniem na środku pokoju. Czekałam, aż się za to weźmie, no bo przecież co tu dużo mówić? Jest mokre pranie w misce, to trzeba powiesić nie? Takie proste, ale czasem nawet tego nie powiem. Później się wkurzam i rzucam fochami. A ten biedny nawet nie wie, o co chodzi? Dlaczego nie wie? Bo mu nic nie powiedziałam. Zauważyłam jednak, że problem znika, gdy o tym powiem, poproszę o to, co chciałabym, by mój mąż zrobił.

Wypracuj nawyk mówienia o oczekiwaniach.

Możesz bardzo łatwo zapobiec niedomówieniom w związku. Gdy jasno określisz i wypowiesz na głos to, czego chcesz, wszystko będzie prostsze. Wydaje się łatwe, ale w praktyce trzeba się pilnować na każdym kroku. Ważne, by wypracować sobie pewne nawyki. Trzeba komunikować sobie wzajemnie swoje oczekiwania — względem wszystkiego.

Wyrób sobie na początek jeden nawyk. Za każdym razem, gdy chciałabyś, by Twój chłopak coś dla Ciebie zrobił: powiedz mu o tym.

Poproś go, jeżeli chcesz, by coś zrobił.

Chcesz, by chłopak Cię przytulił? Powiedz mu to. Oczekujesz, że pomoże Ci rozwieszać wasze wspólne pranie? Poproś go o to. Za każdym razem, gdy chciałabyś, by coś zrobił, po prostu powiedz.

Powiedz więcej niż raz.

Czasami będziesz musiała poprosić go o coś więcej niż raz. To też jest ok. Faceci funkcjonują inaczej niż kobiety. Są jednozadaniowi. Gdy są skupieni na jednej czynności, którą właśnie robią, nawet nie zauważają, że ktoś ich o coś prosi. Ja najczęściej najpierw zagajam. Staram się zdobyć na chwilę uwagę męża i gdy widzę, że skupia się na mnie, wtedy dopiero mówię, o co mi chodzi. A i jeszcze jedno. Nie oczekuj, że od razu rzuci wszystko i pobiegnie Ci pomóc. Jak już mówiłam, faceci są jednozadaniowi. Zanim zrobi to, o co go poprosiłaś, najpierw skończy to, co robił wcześniej, by mógł się od tego oderwać.

Mów swojemu facetowi głośno, o czym myślisz i czego byś chciała.

Gdy facetowi czegoś wprost, nie powiesz, to on się nie domyśli! Jeśli nie powiesz głośno swoich oczekiwań, które masz wobec czegokolwiek, to on nie będzie o tym wiedział. On nie czyta w Twoich myślach. Nie analizuje wszystkiego, co robisz w poszukiwaniu wskazówek. Nie możesz później usprawiedliwiać swojego rozgoryczenia tym, że Twoje oczekiwania nie zostały spełnione.

Nie wiedząc o Twoich oczekiwaniach, Twój partner nie ma nawet cienia szansy, by się postarać. Nawet jeżeli czujesz się głupio, mówiąc o tym, lepiej to powiedzieć. Gdy uświadomisz swojego męża, czego byś chciała, nie będzie między wami tylu napięć i nieporozumień.

Wyobraź sobie taką sytuację. Zbliżają się Twoje urodziny i w związku z tym masz nadzieję, że z tej okazji zrobicie razem coś wyjątkowego. Tylko Ty i on. Myślisz sobie, że przywita Cię śniadaniem do łóżka, bukietem kwiatów. Pójdziecie do kina na komedię, którą bardzo chciałaś obejrzeć, a na koniec zabierze Cię do restauracji na wspólny obiad. Twój chłopak natomiast organizuje Ci wielkie przyjęcie-niespodziankę. Zaprasza Twoich znajomych, organizuje jedzenie i Twój ulubiony alkohol, urządza gry i muzykę do tańca. Pomyśl, jak byś się poczuła w momencie, gdyby zamiast kina i restauracji dostałabyś głośną imprezę i tłum znajomych. Byłabyś zawiedziona? Sfrustrowana? Niezadowolona? Może udawałbyś, że wszystko ok, ale zrobiła awanturę następnego dnia i wypominała jeszcze przez miesiąc. Twój facet nie będzie wiedział, co się dzieje. Będzie totalnie zdezorientowany. Planując przyjęcie, czuł się jak bohater i najlepszy chłopak na świecie. Facet w takiej sytuacji chciałby być skomplementowany, doceniony, ale przede wszystkim sprawić Ci radość i widzieć Cię szczęśliwą. Zamiast tego dostaje fochy i pretensje, dlaczego zrobił tak, a nie inaczej.

Chłopak idący obok pola, patrzący na nadciągającą burzę

Dlaczego tak się stało?

To są skutki niewypowiedzianych głośno wyobrażeń i oczekiwań. W zależności od sytuacji te konsekwencje będą miały adekwatnie mniejszy lub większy wpływ na wasz związek. Uwierz mi, zawsze będą miały. Czasem to mogą być nawet pozornie małe i niezauważalne sprzeczki.

Trzeba doceniać faceta za takie gesty i za to, w jaki sposób on Cię kocha. Osoba, która jest doceniana i czuje się spełniona, zawsze będzie miała więcej motywacji do robienia kolejnych rzeczy. Spróbuj być wdzięczna dla swojego partnera za to, że się stara. Gdy będzie przez Ciebie doceniony, będzie się też czuł potrzebny, dasz mu do wiadomości, że to, co robi, ma sens. Pomyśl o tym przy następnej okazji, przy której będziesz tworzyć jakieś oczekiwania. Powiedz, że chcesz, by Cię przytulił, że chciałabyś iść z nim na spacer. Zapytaj, czy pomógłby Ci w domu.

Każdy z nas jest inny. Brzmi jak frazes, ale tak jest. Każdy kocha inaczej i każdy okazuje miłość w inny sposób. Mamy różne charaktery, różne temperamenty. Inaczej mówimy o swoich potrzebach. Ty i Twój chłopak też jesteście inni.

Nie bój się mówić szczerze i otwarcie. Lepiej powiedzieć na głos czego oczekujesz, niż później wkurzać się dlatego, że coś jest nie takie, jak sobie wyobrażałaś. Zastanawiałaś się czasem, dlaczego Twój chłopak nie okazuje Ci czułości? A czy powiedziałaś mu kiedyś, że chcesz, by Ci ją okazywał i w jaki sposób ma to robić? Może on myśli, że okazuje Ci czułość w inny sposób, ale Ty tego nie zauważasz?


A jak z tym u Ciebie? Masz jakieś oczekiwania, o których nie mówisz? Zdarzyło Ci się wkurzać, bo coś nie było takie, jak sobie to wyobrażałaś? Daj znać w komentarzach. Jestem bardzo ciekawa.

Dodaj komentarz