Poczucie jedności z partnerem_ką

Dziś będzie o bardzo ważnej kwestii, jaką jest poczucie jedności w związku. Czym to poczucie jedności w ogóle jest? Nie chodzi o to, że Ty i Twój partner czy partnerka wszystko robicie razem, myślicie tak samo, wszędzie wychodzicie razem, a najlepiej jakbyście spędzali razem 24h/7. Nie!

O co chodzi?

Poczucie jedności to świadomość, że wszystko, co robicie, jest częścią waszego wspólnego celu, jakim jest tworzenie szczęśliwego związku. Nawet jeśli czasem ma się wrażenie, że coś, co robimy, jest nieistotne lub zupełnie niezwiązane z waszą relacją.

Wszystko, co robimy, o czym myślimy i na czym się skupiamy, ma na nas wpływ, a my mamy wpływ na nasze działania (lub ich brak) i na poziom naszego zaangażowania w związek. Poczucie jedności to ważny aspekt każdego związku niezależnie od tego, czy jesteście parą “daleko” czy “blisko” siebie. Jednakże mam wrażenie, że podział ma tu też znaczenie.

Jeżeli nie znasz jeszcze tego podziału, to zachęcam do zapoznania się z tymi wpisami:

https://zwiazkowe.pl/posts/pary-blisko-siebie

https://zwiazkowe.pl/posts/pary-daleko-siebie

Pamiętaj, że jesteście po tej samej stronie

Według mnie pary daleko od siebie muszą zwracać na poczucie jedności większą uwagę niż pary “blisko” siebie, którym będzie to przychodzić bardziej naturalnie. Pary daleko od siebie mogą potrzebować od czasu do czasu przypomnienia o tym, że obydwoje wybrali być z tą osobą i obydwoje są po tej samej stronie. Po drugiej stronie są wszyscy inni ludzie związani z Tobą lub Twoim partnerem: rodzina, przyjaciele, znajomi.

Jeżeli jesteś z partnerem w towarzystwie innych ludzi, na obiedzie z rodziną czy spotkaniu ze znajomymi powstrzymaj się od drobnych przytyków w jego kierunku. Poczekaj, aż będziecie sami. Wtedy powiedz, że coś Ci się nie spodobało lub zwróć uwagę, jeżeli on czepiał się Ciebie przy innych.

Wyobraź sobie sytuację, w której spotykasz z partnerem i parą waszych wspólnych przyjaciół.

W pewnym momencie wasza znajoma chwali się, że dostała ostatnio od swojego chłopaka bukiet kwiatów. Ty w tym momencie pretensjonalnym tonem mówisz do swojego partnera „a kiedy Ty ostatnio przyniosłeś mi kwiaty? Już nawet nie pamiętam. Ostatnio to nawet drzwi przede mną nie otwierasz”. To jest właśnie zwrócenie uwagi, które powinnaś powiedzieć mu na osobności. Jeżeli powiesz tak do swojego chłopaka przy innych ludziach, z pewnością bardzo go to zaboli i będzie mu się to negatywnie kojarzyło.

Para przytulająca się na ulicy

Poczucie stania po jednej stronie

Szczególnie ważne jest w przypadku, gdy jedna ze stron ma silną i bardzo “ściągającą”, angażującą rodzinę.

Przytoczę teraz przykład z własnego doświadczenia. Zwykle, gdy odwiedzam z mężem moją rodzinę, szybko wpadam w wir rodzinnych spraw, każdy czegoś chce, wszyscy na raz rozmawiają, dużo się dzieje. W takich momentach łatwo jest zapomnieć, że gdzieś obok całego tego rozgardiaszu jest jeszcze mąż, któremu też trzeba poświęcić trochę uwagi, dać znać, że się o nim pamięta, tak by nie czuł się przez odtrącony, pozostawiony samemu sobie. Pamiętaj od czasu do czasu podejść do niego, przytulić się i pobyć chwilę razem. A jeśli to za dużo to chociaż idź skraść mu szybkiego całusa.

Lecz to nie musi być jedynie aspekt rodziny, przy którym jedność związku jest ważna. To może być również pracoholizm i angażująca praca. To mogą być długie godziny spędzane na siłowni. Może więcej Cię nie ma w domu niż w nim jesteś, bo ciągle gdzieś wychodzisz lub spotykasz się ze znajomymi. W przypadku każdego z nas będzie to inny kontekst i innymi rzeczami każdy z nas jest absorbowany na co dzień.

Poczucie jedności a kłótnie

O poczuciu jedności warto wspomnieć też w kontekście wszelkiego rodzaju sprzeczek i kłótni. Wszystkie Twoje działania oraz działania Twojego partnera, mając tego świadomość lub nie, mają wpływ na wasz związek.

Twój partner czy partnerka nie jest Twoim wrogiem i nie robi Ci niczego na złość. A przynajmniej nie powinien być. Ta osoba jest Twoim sprzymierzeńcem i wszystko robi, mając dobre intencje, by Ci pomóc i Cię wesprzeć. Nawet jeżeli nie widać tego na pierwszy rzut oka. Nie zawsze jednak to, co jest dobrym zamiarem według Twojego partnera czy partnerki, będzie dobrym zamiarem według Ciebie. Gdy intencje są inaczej interpretowane przez Ciebie i inaczej przez Twojego partnera, dochodzi do kłótni między wami.

Para przytulająca się w górach

Odpowiedz sobie na kilka pytań

Zastanów się, czy to, o co się kłócicie ma faktycznie tak duże znaczenie. Czy jest z jakiegoś powodu sztucznie wyolbrzymione. Czy czujesz w pewnym momencie, że faktycznie nie masz w tej kwestii racji, ale nie potrafisz tego przyznać? Czy to właśnie Twoja duma i Twoje ego nie pozwala wam wspólnie z partnerem dojść do porozumienia? Może to jego ego na to nie pozwala? Wina zawsze leży po środku. Nikt nie jest idealny, ani nieomylny.

Gdy się już kłócicie, postarajcie się mimo wszystko słuchać nawzajem, spróbujcie zrozumieć drugą osobę. W kwestii kłótni mam dla Ciebie też mały PROTIP, który pozwoli wam obu na moment się zatrzymać. Gdy zaczynasz się kłócić z partnerem, chwyć go za rękę lub spróbuj się do niego przytulić. To zawsze sprawi, że opadnie w was obu napięcie i zdacie sobie sprawę z sytuacji, w jaką właśnie wpadliście. W moim przypadku to zawsze powoduje uczucie topniejącego serca, choć muszę się przyznać, że gdy kłótnia pójdzie za daleko, to czasem potrzebuje delikatnego przymusu, by się do tego skłonić.

Jesteście w tym razem

I na koniec wspomnę jeszcze raz byście obydwoje, Ty i Twój partner, zawsze pamiętali, że jesteście w tym razem. Pracujecie na wspólny cel, który chcecie osiągnąć. To pozwala budować solidne fundamenty związku, które są podstawą do budowania wspólnej przyszłości i waszej wizji jak chcecie, by ta przyszłość wyglądała.


Daj znać w komentarzach, co Ty o tym sądzisz? Czujesz, że tworzysz z partnerem jedność czy częściej zdarza się wam zapominać, że jesteście w związku po tej samej stronie? Jestem bardzo ciekawa.

Dodaj komentarz