Dlaczego Twój związek potrzebuje wspólnych wartości

Ostatnio przemyślałam moje podejście do związków i stwierdziłam, że traktuje swoje małżeństwo trochę jak przedsiębiorstwo. W dobrze działającej organizacji są jakieś codzienne zadania, które trzeba wykonać i komuś przydzielić. W dużych firmach robi się cotygodniowe spotkania z pracownikami, które podsumowuje, co się działo i co nasz czeka w najbliższym czasie. Takie „spotkania” też z mężem odbywamy co tydzień od czasu sformalizowania związku.

Inną kwestią kojarzącą się z przedsiębiorstwem to: wizja i wartości. I o ile to nie jest krytyczne w związku, by tę kwestię podjąć, może być przydatne. My też nie usiedliśmy (póki co) i nie wymyśliliśmy sobie, jaką mamy wizję, a jakie to my mamy wartości. Fakt jest jednak taki, że naturalnie jako ludzie, świadomie lub nie zawsze kierujemy się w swoim zachowaniu pewnymi wartościami.

Wartości wyznaczają nam drogę, pokazują jakie decyzje podejmować, by były zgodne z nami. Podpowiadają czym kierować się w życiu. Są wyborem każdego z nas i nikt nie może ich oceniać, która jest lepsza lub ważniejsza. Lista wartości, jakimi możemy kierować się w życiu, jest długa: miłość (do siebie i innych), szczęście, bezpieczeństwo, rodzina, niezależność (także ta finansowa), wolność, szacunek czy odpowiedzialność.

Jeśli nigdy nie myślałeś o wymyśleniu własnej misji małżeńskiej, zastanów się nad następującymi pytaniami: Czego chcemy, aby inni ludzie nauczyli się, zyskali lub zobaczyli, kiedy spojrzą na Twój związek czy małżeństwo? Co chcesz pozostawić po sobie na świecie? W jaki sposób chcesz wzbogacać życie innych? Czym w szczególności jest dla Ciebie miłość, którą najbardziej pragniemy dzielić się z innymi? Czym ona jest dla Twojego partnera?

Dla przykładu wymyśliłam taką wizję związku:

„Chcemy, aby nasze małżeństwo było twórczą reprezentacją miłości, która orzeźwia, zaprasza i rozpala. Chcemy pokazać, że po ślubie można się rozwijać i cieszyć życiem. Chcemy zainspirować nasze pokolenie do większej intencji w pracy, związkach i życiu”.

Sporządzenie tej misji może zająć trochę czasu. Można spędzić nawet cały weekend na wymyślaniu deklaracji misji małżeństwa i wartości rodzinnych. To nie są rzeczy, które wymyśli się przez wieczór. Trzeba poświęcić bardzo dużo chęci, rozmów oraz czasu na zebranie swoich wartości i określenie co każda z nich oznacza dla waszego związku.

Poświęć trochę czasu na znalezienie wartości, które są najbardziej prawdziwe dla twojego związku / rodziny i rzeczy, które uważasz za najważniejsze! Przede wszystkim: to musi być ważne dla was. Wy musicie czuć w sobie tę potrzebę i chęć do przemyślenia tego. Nikt was do tego nie może zmusić, ale też nikt za was tego nie zrobi.

Serce z kartek książki. Źródło: Unsplash.

Wszyscy jesteśmy różni, więc wartości każdego związku będą nieco inne. Kierowanie się jako związek, małżeństwo czy rodzina wspólnymi wartościami to moim zdaniem fundament pozwalający na zbudowanie dobrej relacji. Poniżej wypisałam kilka przykładowych wartości, które mogą być ważne w związkach i rodzinie.

 1. Rodzina. Kochamy się wzajemnie poprzez troskę, wzajemne wsparcie, zabawę i wspólną naukę. Priorytetowo traktujemy nasze relacje między sobą i zobowiązujemy się do uczciwości i otwartości.
 2. Wspólne cele. Działając wspólnie, możemy połączyć nasze siły, zaangażowanie i energię, by realizować cele, które wspólnie ustaliliśmy. Dzięki temu wiemy, do czego zmierzamy i w którym kierunku chcemy podążać.
 3. Spontaniczność. Decydujemy się na celowe i niezamierzone działania poza planem. Ze spokojem przyjmujemy sytuację, w której nasze plany się zmieniają lub nie uda się wykonać wszystkiego, co sobie założyliśmy. Jesteśmy chętni do próbowania nowych rzeczy i ciekawi, by dowiedzieć się więcej o sobie nawzajem, dzieląc się nowymi doświadczeniami.
 4. Zdrowie i dobre samopoczucie. Świadomie podchodzimy do tego, co jemy. Nawet jeżeli zdarza nam się jeść mniej zdrowo, wiemy, dlaczego tak robimy i akceptujemy to. Wiemy, że na samopoczucie i atmosferę w domu ma wpływ każdy z nas, który w nim mieszka. Staramy się dbać o siebie i troszczyć o wspólne dobro.
 5. Poczucie bezpieczeństwa. Każdego dnia dbamy o wzajemne poczucie bezpieczeństwa. Dajemy do zrozumienia, że gdy jesteśmy razem nic złego nam się nie stanie i ze wszystkim sobie poradzimy. Jesteśmy uważni na to, że nikt nie ma prawa nas skrzywdzić i robić czegokolwiek wbrew naszej woli.
 6. Regularne spędzanie wspólnego czasu przy stole i dzielenia się posiłkami. Staramy się nie jeść w pośpiechu i unikać jedzenia przed TV lub komputerem. Jeśli tylko to możliwe jemy wspólnie przy jednym stole. Nikogo nie wykluczamy.
 7. Świadome i wierne małżeństwo. Nasze małżeństwo jest przykładem kreatywności, wsparcia i wierności. Dzielimy się i zawsze staramy się okazywać sobie nawzajem więcej miłości i szacunku. Staramy się dawać od siebie więcej, niż dostajemy.
 8. Odpoczynek i ładowanie akumulatorów. Tak bardzo niedoceniane w naszych zabieganych czasach. Jak już mamy czas wolny to wykorzystujemy go na sprzątanie, ogarnianie mieszkanie i inne zaległości. W pośpiechu nie da się pogodzić z miłością, radością i pokojem. Spędzamy czas z ludźmi, których kochamy, robimy to, co sprawia nam przyjemność.
 9. Praca i tworzenie. Wszystko, co robimy, mówimy i reprezentujemy, ma na celu okazywanie miłości wobec siebie. Chcemy inspirować innych swoim przykładem. Chcemy zawsze tworzyć nowe rzeczy i rozwijać się, zdobywać nowe umiejętności i poznawać nowe zainteresowania.
 10. Bliskość. Wiemy jak ważna dla każdego z nas jest bliskość. Chcemy dawać sobie na codzień tyle czułości i bliskości ile każdy z nas potrzebuje. Szanujemy to, że nie każdy z nas ma taką samą potrzebę bliskości.

  Może nigdy nie myślałaś o wymyśleniu własnych wartości rodzinnych, a może po prostu nigdy nie pomyślałaś o ich zapisaniu i uczynieniu z nich oficjalnej rzeczy 😉 Być może warto określić swoje wartości zanim dojdziemy do wniosku, że nasz związek się wypala albo że jakoś w tym związki nie do końca się układa.


Zastanów się, czym ostatecznie powinna zajmować się Twoja rodzina. Co ma reprezentować Twój związek czy małżeństwo. Jakie są filary, którymi chcesz się kierować na co dzień i którymi chcesz się cieszyć w przyszłości? Jakie wartości podtrzymują twoje życie? Czym się w życiu kierujesz? Co jest dla Ciebie ważne? Jakie walory reprezentują twoje najgłębsze wartości, a nie tylko twoje pragnienia. Wartość to coś, co Cię prowadzi I na czym podświadomie opierasz swoje codzienne działania.

Może już masz jakieś wartości, którymi kierujesz się w życiu i związku? Chciałabyś się nimi podzielić? Może uważasz, że takie określanie wartości to za duże udziwnienie i niepotrzebne komplikowanie? Napisz w komentarzu :)

Dodaj komentarz