Znaki zwiastujące koniec Twojego związku

W każdym związku zdarzają się wzloty i upadki. Gorsze i lepsze dni. To jest normalne, ale i tak nie każdy z nas pozwala sobie na zaakceptowanie tego. Tym bardziej mało z nas chce w ogóle o tych trudnych momentach myśleć, czy je analizować.

Choć zdarzają się i przydatki, kiedy analizuje się różne sytuacje aż w nadmiarze. Ja stety lub niestety zaliczam się do takich osób. Niektóre z tych sytuacji dzieją się jakby mimochodem. Małymi krokami, ale systematycznie.

Czasem przymykasz na to oko. Czasem tłumaczysz i wymyślasz sama sobie milion argumentów. Czasem nie masz już sił i energii, by z czymś walczyć, i pozwalasz na pewne zachowania. Jednak bywa i tak, że to nie jest jednorazowa sytuacja. Partner, otoczenie, inni ludzie nieświadomie i nieustannie testują Twoje granice o to, jak daleko mogą się posunąć.

Poniżej wypisałam kilka, moim zdaniem najważniejszych znaków, które pozostawione same sobie, bez Twojej reakcji, mogą doprowadzić do rozpadu Twojego związku. Nie są to wszystkie zachowania, które mogą na to wskazywać, więc pewnie w przyszłości będę jeszcze wracać do tego tematu.

1. Brak wzajemnego zaufania

• niewierność

To jeden z najważniejszych czynników przyczyniających się do braku zaufania w związku. W przypadku zdrady każdy indywidualnie musi sobie odpowiedzieć, czy jest w stanie to wybaczyć i zaufać ponownie. Czy da radę żyć z tą świadomością. Życie w związku po zdradzie jest możliwe, ale nie jest łatwe. Wg. mnie, zawsze już zostanie to poczucie, że skoro zdarzyło się to raz, to może się zdarzyć kolejny.

• kłamstwa

W mojej opinii mają podobny wpływ, jak zdrada, lecz na mniejszą skalę i z mniejszą siłą rażenia. Ja jestem całkowicie za szczerością w związku. Szczere rozmowy, otwartość i mówienie wprost to dla mnie podstawy budowania relacji. Nawet jeżeli są to sprawy, których się wstydzimy lub boimy powiedzieć. Ba, tym bardziej powinniśmy rozmawiać o takich rzeczach z partnerem czy partnerką.

• działania za plecami partnera - nawet jeśli w dobrych intencjach

Niektórzy tłumaczą to sobie mówiąc, że to nic takiego i że wcale nie okłamują w ten sposób partnera czy partnerki. Lecz nie mówienie o czymś osobie, z którą się jest w związku to również kłamstwo i również powoduje obniżenie zaufania a włączenie się czujności i obserwowania.

Wyobraź sobie np. że Twój chłopak rozważał kupno domu w jakiejś dzielnicy, oglądał oferty i rozmawiał o tym ze swoją znajomą, która w tej okolicy mieszka. Jakbyś się czuła, gdybyś się o tym dowiedziała? Na pewno powiedziałabyś mu, że to z Tobą najpierw powinien rozmawiać o tej sprawie zamiast ze swoją znajomą. Intencje Twojego chłopaka mogły być najszczersze, ale Ty nadal czułabyś się z tym nieswojo.

No dobrze, myślę, że można wykluczyć niespodzianek planowanych na urodziny, rocznice czy inne okoliczności.

Para na spacerze

2. Brak współpracy

• brak zachęcania i kibicowania partnerowi, partnerce w osiąganiu celów

To również może być oznaka początku końca związku. Wiem, może być to duże wyolbrzymienie, ale nie musi. To może być też objaw ze strony Twojego partnera. Wskazuje na spadek zainteresowania i zaangażowania w związku, co jest bardzo ważnym elementem każdej relacji.

Więcej o tym pisałam w tekście o wartościach o tutaj. Martwienie się o to, jak się mają sprawy u Twojej drugiej połówki, jest naturalnym odruchem, odziedziczonym po naszych stadnych i społecznych przodkach. Jeżeli nie interesuje Cię już czy Twój chłopak dostał pracę, o którą się starał albo czy zdał egzamin z zeszłego tygodnia, to może być zły objaw.

Warto się temu przyjrzeć. Może to nic wielkiego i byłaś po prostu zbyt zajęta ostatnio lub miałaś zbyt dużo swoich problemów, by jeszcze interesować się cudzymi. Natomiast jeżeli powiedz sobie, że faktycznie już Cię to nie interesuje, to warto pomyśleć, dlaczego tak jest i czy chcesz, by nadal tak było.

• zaprzestanie dzielenia się swoją codziennością z partnerem

To jest podobny argument do tego opisanego wyżej, lecz odnosi się do Ciebie, zamiast do drugiej strony. Jeśli od dłuższego czasu nie chce Ci się opowiadać swojemu partnerowi co u Ciebie i jak Ci minął dzień, to tak jakbyś zrobiła krok w tył na drodze budowania waszego związku.

W tym przypadku również warto się zastanowić, z jakiego powodu tak się dzieje i dlaczego to tak odczuwasz. Może z Twojej strony pojawiły się kłamstwa i działanie za plecami partnera i z czasem coraz mniej dzielisz się swoją codziennością, by nic przypadkiem nie wyszło na jaw. To również aspekt do obserwacji, gdy Twój partner przestał dzielić się z Tobą tym, co u niego, co mu się udało, co nie itp.

• brak wsparcia ze strony partnera (lub Twojej)

To jest trochę analogicznie do braku kibicowania partnerowi w jego celach. Wsparcie jednak jest szerszym pojęciem. Wsparciem może być wysłuchanie Cię, gdy tego potrzebujesz, lub zrobienie Ci herbaty, gdy Tobie nie chce się wstać z kanapy.

Często wsparcie wiąże się z długoterminową cierpliwością i wytrwałością. Może objawiać się wyciągnięciem pierwszemu ręki, gdy zostało się odepchniętym. Gdy któryś z was nie jest już chętny do okazania drugiej osobie wsparcia i małego poświęcenia ze swojej strony w kierunku partnera, może oznaczać, że już mu zwyczajnie nie zależy.

Wykluczam przy tym możliwość, że np. przechodzi jakiś depresyjny epizod i nie ma ochoty na nic, co wymaga włożenia jakiegokolwiek wysiłku. Jeżeli by tak było, wtedy oznacza to, że to on potrzebuje teraz ogromnego wsparcia z Twojej strony.

3. Wejście w toksyczne mechanizmy

• agresja

Tutaj w mojej opinii nie powinno być żadnej dyskusji. Jeżeli pojawiły się w waszym związku zachowania agresywne, przemoc lub nadużycia, na które nie wyrażasz zgody, powinno się to zakończyć jak najszybciej. Bez żadnych wymówek w stylu “zasłużyłam sobie”, czy “to była moja wina”. Agresja nie zawsze musi być fizyczna.

Może mieć formę tzw. znęcania się psychicznego - częstych, intensywnych kłótni, obwiniania o wszystko, rzucania przedmiotami lub uderzeniem w coś obok Ciebie, by Cię przestraszyć. Reaguj i działaj, jeżeli dzieje się coś złego.

• brak szacunku

Czasami się tego nawet nie zauważa. Czasem to następuje przez bardzo długi czas, że nawet się nie zorientujesz. Brak szacunku może się objawiać nieprzyjemnymi przytykami w Twoją stronę - zwłaszcza np. przy znajomych czy rodzinie. Brak szacunku to też przekonanie, że we wszystkim trzeba Ci pomóc, bo sama sobie nie poradzisz.


Jak pisałam na początku wpisu, nie wyczerpałam tu tematu związanego z niebezpiecznymi zachowaniami w związkach. Co byś dodała do tej listy? Zauważasz w swoim związku, któreś z zachowań opisanych w tym tekście? Daj proszę znać co o tym sądzisz.

Dodaj komentarz