Związek na odległość – jak zrobić to dobrze

Jakiś czas temu spotkałam się z moją przyjaciółką. Nazwijmy ją Marysią. Marysia jest w związku z chłopakiem z zagranicy, ale niestety przez pandemię ich związek stał się jeszcze bardziej na odległość niż wcześniej.

Rozmawiałyśmy, wymieniałyśmy się spostrzeżeniami i swoimi obawami. Mój związek na początku też bywał trochę na odległość. I choć było to na relatywnie krótki czas, to zdążyłam doświadczyć tej tęsknoty, bezsilności, braku poczucia wpływu.

Szczególnie w początkowej fazie związku jest to trudne, gdy emocje buzują, chciałoby się góry przenosić itp. A tu wpadasz na szklaną ścianę, przez którą teoretycznie wszystko widać, ale pozostaje poczucie bardzo ograniczonych możliwości.

Zaufanie przede wszystkim

W związku bardzo ważne jest zaufanie. A w związku na odległość mam wrażenie, że ta wartość gra tu kluczową rolę. Jeżeli nie będziecie sobie ufać, obydwoje oszalejecie. Będąc w związku na odległość, musicie sobie obydwoje nawzajem dać duży kredyt zaufania.

Inaczej będziesz odchodzić od zmysłów za każdym razem, gdy on powie Ci, że dziś spotyka się ze swoimi znajomymi. Będziesz robić sceny zazdrości za każdym razem, gdy on choćby wspomni, że rozmawiał z jakąś dziewczyną ze szkoły czy z pracy w sprawie projektu, nad którym pracują wspólnie z zespołem.

Ciągły kontakt i komunikacja

Ja przede wszystkim zadbałabym o kontakt i komunikację. Pytaj co u niego, jak mu minął dzień, co robił. Opisuj, co u Ciebie, co Ci się danego dnia przydarzyło fajnego, a co było trudnego w ciągu dnia.

Może coś sprawiło, że o nim pomyślałaś lub miałaś jakieś skojarzenie z waszym wspólnym wspomnieniem? Jak najmniej zostawiaj w sferze domysłów, komunikuj wprost, co czujesz i co myślisz. Gdy nie widzicie się na co dzień, wiele rzeczy może zostać niezauważonych, szczególnie jeżeli chodzi o emocje i reakcje.

Photo by Everton Vila on Unsplash

Utrwalaj uczucie wspomnieniami

Twórz pozytywne obrazy w jego głowie, gdy rozmawiacie i odwołuj się do tych, które już tam ma. O co chodzi? Już wyjaśniam. Mężczyźni to w większości wzrokowcy. Myślą obrazami i zapamiętują to, co widzą (i co potrafią sobie wyobrazić). Żeby odtworzyć wspólne wspomnienia jako obraz w jego głowie, musisz zadziałać na jego wyobraźnię.

Podam Ci kilka przykładów, by było łatwiej: „pamiętasz, jak byliśmy raz w parku wieczorem i oglądaliśmy gwiazdy?” albo „przypomnij sobie, jak poszliśmy na randkę do tej meksykańskiej knajpy”, „wspominam czasem, jak zrobiliśmy sobie wieczór z płynną czekoladą i przekąskami”. Na pewno wymyślisz mnóstwo waszych wspomnień, które możesz przytoczyć jako wasze wspomnienie.

Jednak, jeśli będziesz miała z tym problem, zawsze możesz spróbować stworzyć nowe obrazy do wspomnień, których nie było w rzeczywistości. Możesz się przykładowo odnieść do jakieś waszej rozmowy. Powiedz coś w rodzaju: „pamiętasz, jak rozmawialiśmy o wspólnym wyjeździe do Grecji? Tak bardzo chciałabym spędzić z Tobą czas na plaży.” Albo zwyczajnie rzuć coś w rodzaju „ale bym chciała rzucić Ci się teraz na szyję i Cię wycałować”.

Bliskość online

Otwórz się na wspólne - zdalne - zaspokajanie bliskości i intymności. Może się to na początku wydawać dziwne i niezręczne, ale po pierwszych próbach, później będzie lepiej. Twórz plany, co będziecie robić, gdy już się spotkacie.

Mów mu, jak bardzo za nim tęsknisz

O tym, by mu mówić, jak za nim tęsknisz, chyba nie muszę Ci przypominać, ale w razie czego to pamiętaj o tym. Nawet jeżeli to wydaje się oczywiste. Możesz to połączyć z przywoływaniem waszych wspomnień i tworzeniem nowych.

Zapewniaj go o tym. Tylko nie na każdym kroku, byś nie przesadziła też w druga stronę i by Twój partner czy partnerka nie miał odruchu ucieczki z przeładowania Twoją tęsknotą. Okazuj to z wyczuciem, by nie czuł, że jesteś zdesperowana i że poza nim nie masz własnego życia.


Na koniec, muszę dodać, że to pierwszy tekst, który napisałam, konsultując się z http://ladyv.pl/ To był mój pierwszy krok, by polepszyć moje pisanie. To nie jest żadna reklama czy coś. Po prostu cieszę się, że trafiłam na nią w sieci. To osoba z olbrzymim doświadczeniem i niezwykłą lekkością przekazywania wiedzy. Mam nadzieję, że to pomoże mi tworzyć coraz bardziej spójne i autentyczne treści.

Daj znać, jeśli Ci się spodobał ten tekst. Albo, jeśli chcesz się odwołać do samej treści i przekazu – wal śmiało. Zdarzyło Ci się być w związku na odległość? A może jesteś akurat w takim? Jak się z tym czujesz? Jak dajecie sobie rade jako para? Podziel się swoją historią w komentarzach.

Dodaj komentarz